Wanborough Bowls Club


Hooper's Field, Rotten Row, Wanborough, Swindon, SN4 0AN

Wanborough
Bowls Club


Hooper's Field,
Rotten Row,
Wanborough,
Swindon,
SN4 0AN

Honours Board

MEN'S SINGLES CHAMPIONSLADIES SINGLES CHAMPIONS
2002A. Glasscoo2002C. Woodbridge
2003S. Dudley2003L. Clarke
2004D. Woodbridge2004L. Clarke
2005R. Miller2005M. Smith
2006D. Woodbridge2006M. Smith
2007D. Hoskin2007L. Clarke
2008G. Milne2008C. Emmins
2009D. Woodbridge2009J. Hunt
2010A. Glasscoo2010J. Hunt
2011D. Woodbridge2011J. Hunt
2012R. Ferguson2012D. Davis
2013R. Merry2013D. Davis
2014R. Ferguson2014J. Hunt
2015J. Fossett2015J. Hunt
2016R. Ferguson2016D. Davis


MEN'S 2-WOODS CHAMPIONSLADIES 2-WOODS CHAMPIONS


2002C. Woodbridge
2003J. Anderson2003S. Poffley
2004G. Milne2004E. McQuillan
2005G. Milne2005C. Woodbridge
2006D. Woodbridge2006L. Clarke
2007D. Woodbridge2007J. Hunt
2008W. Suter2008L. Clarke
2009D. Woodbridge2009J. Hunt
2010G. Milne2010S. Poffley
2011G. Milne2011J. Hunt
2012R. Ferguson2012J. Hunt
2013R. Ferguson2013D. Davis
2014E. Boulton2014J. Hunt
2015R. Ferguson2015D. Davis
2016A. Coleman2016D. Davis


MEN'S PAIRS CHAMPIONSMIXED TRIPLES CHAMPIONS


2000J. Emmins, C. Glasscoo, J. Thompson
2001J. Anderson & D. Bluett2001A. Casey, D. Bluett, J. Anderson
2002K. Poffley & G. Packer2002E. Langley, A. Glasscoo, M. Smith
2003K. Poffley & G. Packer2003E. White, I. Sando, A. Kewell
2004D. Woodbridge & M. Walker 2004M. Smith, A. Ferguson, B. Witcher
2005A. Ferguson & B. Witcher2005R. Miller, A. Ferguson, M. Smith
2006D. Woodbridge & A. Glasscoo2006A. Glasscoo, E. White, S. Turland
2007J. Thompson & M. Large2007J. Crepaz, C. Davis, A. Basevi
2008R. Hagger & P. Cottle2008R. Miller, M. Smith, C. Cottle
2009J. Thompson & D. Carter2009D. Woodbridge, I. Sando, E. Picton
2010R. Williams & D. Woodbridge2010D. Langley, P. Cottle, J. Grant
2011A. Basevi & G. Milne2011J. Stokes, J. Hunt, G. Milne
2012D. Adams & R. Hammond2012J. Stokes, B. Suter, G. Milne
2013C. Davis & A. Glasscoo2013T. Coleman, C. Davis, J. Hunt
2014C. Davis & A. Rennie2014E. Picton, J. Stokes, S. Stokes
2015T. Glasscoo & R. Bass2015E. Picton, C. Glasscoo, D. Hagger
2016R. Hammond & A. Coleman2016E. Picton, John Hunt, A, Caswell


LADIES PAIRS CHAMPIONSBILL SUTER SPECIAL EVENT TROPHY WINNERS
2001J. Porter & J. Wells2001S. May, D. Priday, K. Poffley
2002J. McCaffrey & J. Porter2002J. Grant, T. Wright, G. Packer
2003E. Langley & L. Clarke2003R. Hagger, J. Pettyfoot, J. Butterfield
2004L. Clarke & H. Suter 2004H. Suter, A. Glasscoo, F. Smith
2005S. Poffley & J. Crepaz2005M. Smith, R. Hagger, W. Turland, A. Glasscoo
2006M. Smith & J. Porter2006M. Graham, W. Suter, M. Smith
2007S. Poffley & E. Langley2007M. Large, A. White, D. Hagger
2008C. Woodbridge & E. Langley2008I. Sando, D. Davis, G. Townsend, K. Brain
2009C. Woodbridge & L. Clarke2009I. Sando, J. Hunt, H. Suter, F. Smith
2010S. Poffley & J. Hunt2010J. King, B. Day, C. Cottle, W. Suter
2011D. Davis & S. Poffley2011J. King, M. Large, A. Glasscoo, G. Milne
2012J. Stokes & J. Crepaz2012M. Fossett, J. Hunt, S. Turland, D. Langley
2013J. Hunt & J. Weeks2013C. Mould, Mary Pribyl, I. Sando, W. Turland
2014C. Glasscoo & V. Nix2014D. Davis, Martin Pribyl, A. Rennie, M. Smith
2015L. Clarke & L. Boardman2015J. Thompson, M. Messam, A. Caswell, R. Bass
2016No Competition2016S. Tokes, C. Glasscoo, J. Brownlee, M. Sanders


MIXED PAIRS
1999C. James & R. Core
2000D. Adams & W. Suter
2011J. Hunt & R. Merry
2012J. Crepaz & G. Milne
2013J. T. Brown & L. Clarke
2014D. Adams & C. Glasscoo
2015R. Merry & B. Bell
2016M. Messam, L. Boardman


MEMBERS EXTERNAL OFFICES/ACHIEVEMENTS
2003M. LargePresident, Swindon & District Bowls Association
2005A. GlasscooPresident, Swindon & District Bowls Association
2006J. Emmins, D. Hoskin & P.CottleS&D Men's Triples Winners
2007R. WilliamsPresident, Swindon & District Bowls Association
C. Woodbridge, M. Smith &
E. McQuillan
Wilts Coronation Triples Winners
2008C. WoodbridgePresident, Swindon & District Ladies Bowls Association
2009J. Hunt Wilts Ladies Unbadged 2-wood Winner
2011S. Poffley, C. Cottle & J. Hunt S&D Ladies President's Triples Winners
D. Woodbridge, G. Milne &
M. Shepherd
S&D Men's Triples Winners
2014D. Woodbridge, J. Hunt, A. Glasscoo (D. Davis)County Officers' Triples Winners
D. DavisS&D Champion of Champions Winner
C. WoodbridgeS&D Past Presidents Winner
2015J. Crepaz, L. Clarke & D. HaggerS & D Ladies President's Triples Winners
G. Milne, L. Clarke, R.Ferguson,
D. Davis, C. Davis & T.Glasscoo
S&D Mixed Triples Winners
2016R. Ferguson, A. Sawyer, R. Hammond, M. Blunsden, M. Smith, R. Merry, J. T. Brown, D. Langley, E. Picton, J. Hunt, C. Davis, D. Woodbridge Eddie Wells Trophy Winners